Çağrı

Çılgın Kiralara, Evinden Barkından Edilmeye Karşı Hepbirlikte !
6 Nisan 2019 günü Berlin’de Yürüyoruz !

Çılgın kiralar tahammül sınırını aştı, artışlara gücü yetmeyenler tahliye ediliyor, evlerinden barklarından oluyor. Küçük işletmeler ve esnaf ortadan kalkıyor, mahallelerimiz dağıtılıyor. Evler boş dururken, insanlar donarak ölüyor. Buna rağmen geçen yıl, protesto eylemleri yaptık, cesaretimizi topladık: Nisan 2018 de Berlin’de 25 000 kişi yüksek kiralara ve tahliyelere karşı cesaretle sokağa döküldü. Sayısız kiracı oturdukları binalarda örgütlenerek, apartman birlikleri kurdu, boş duran daireler işgal edildi ve pek çok zorla tahliye engellendi. Kreuzberg’de mahalle girişimleri dünyada bir ilki gerçekleştirdi: Google kampüsü’nün buraya taşınması engellendi. Bu başarılardan güç alarak, bu yıl yeniden Berlin’de yürüyüşe çağırıyoruz. Çılgın kiralar ve evinden barkından etmeler aynı gün başka pek çok şehirde daha protesto edilecek.

Barınmak Temel İnsan Hakkıdır. Alacağız.

Eşitsiz koşullarda barınıyor ve yaşıyoruz. Böyle olması, doğa kanunu değil, temel ihtiyaçlarımızı pazarladıkları için oluyor. Yoksulluğun kaynağı serbest pazar ekonomisi, bu nedenle hepbirlikte Berlin Gayrı Menkul Fuarı’na yürüyeceğiz: ‚Barınma’nın alınıp satılır bir meta değil bir insan hakkı olduğunu göstermek için yürüyeceğiz.

Konut herkese lazım, oysa bu şehirde az sayıda büyük şirketin elinde tekelleşmiş; kiraları pompalayıp duruyorlar. Vakit, farklılıklarımızla birbirimize kenetlenme vakti, nasıl bir şehir istediğimizi dayanışma içinde haykıralım:

  • Nerden geldiğinden, konuştuğu dilden, cinsiyetinden, yaşından ve sağlık durumundan bağımsız olarak, hepbirlikte nefes alacağımız bir yer; bir „iş modeli“ değil;
  • Evlerin kar elde etmek için değil, içinde oturulsun diye inşa edildiği bir şehir;
  • Hiç kimsenin yurtlarda, acil barınaklarda, ya da sokakta yaşamak zorunda kalmayacağı bir şehir;
  • Evlerin, arsaların ve doğanın herkesin ortak malı, kamuya ait olduğu bir şehir istiyoruz !

Bu nedenle barınma politikasında kökten bir dönüşüm talep ediyor, ve kar amaçlı büyük konut şirketlerinin kamulaştırılmasını talep ediyoruz. Barınma sorununun herkesin ortak çıkarına çözümünü destekliyoruz.

Direnişteyiz !

6 Nisan 2019 günü saat 12’de Alexanderplatz’da olun. Hepbirlikte Eichenstraße/Arena’da yapılan Berlin Gayrımenkul Fuarı’na yürüyeceğiz.

27 Mart ile 6 Nisan arası ‚Aktionstage‘ / ‚Eylem Günleri’mizdir: Bir dizi etkinlik olacak, izleyin, katkı verin !

Hep birlikte güçlüyüz, değiştirebiliriz !