Zaproszenie na demonstrację

Razem przeciwstawmy się szaleństwu czynszowemu
Zaproszenie na demonstrację w Berlinie w dniu 28 marca 2020

Wszyscy mamy doświadczenia z podwyżkami czynszów, modernizacją, zmuszaniem do opuszczenia lokalu, pozwami o spełnienie potrzeb mieszkaniowych właściciela i eksmisjami. Przeżyliśmy to sami lub żyjemy w lęku przed tym, że podobny los spotka naszych sąsiadów, nasz warzywniak, ulubione kino, przedszkole czy knajpę w okolicy. Szaleństwo czynszowe nadal nas dotyka i społeczna niesprawiedliwość niszczy wszystko co kochamy i cenimy w naszych miastach. Mamy już tego dość! Nie musi tak być!

Nierówność społeczna i istniejące warunki mieszkaniowe nie są danym odgórnie prawem natury. Są one wynikiem urynkowienia naszych najbardziej podstawowych potrzeb. Tak długo, jak ziemia pozostanie własnością prywatną, tak długo będziemy mieli do czynienia ze spekulacją, pustostanami i szaleństwem czynszowym. To wszystko dzieje się naszym kosztem!

Dlatego chcemy takiego miasta, które nie jest modelem biznesowym, ale należy do wszystkich – bez względu na ich pochodzenie, język, którym się posługują i ich wiek. Nie chcemy, by ktokolwiek musiał mieszkać w przytułkach czy na ulicy.

Jedność i solidarność przeciw społecznej niesprawiedliwości

Wraz z narastaniem szaleństwa czynszowego rośnie też nasz opór! W samym Berlinie, w kwietniu zeszłego roku aż 280 inicjatyw wezwało do protestu przeciw wysiedleniom, eksmisjom i komercjalizacji naszych podstawowych potrzeb. Na naszej demonstracji pojawiło się ponad 40 tys. ludzi!

Wielu z nas w międzyczasie organizowało się w swoich domach i sąsiedztwach, by powołać do życia nowe inicjatywy najemców i grupy odwołujące się do „Prawa do miasta“. Blokowaliśmy eksmisje, okupowaliśmy pustostany, powoływaliśmy do życia samorządne projekty mieszkaniowe i wspólnoty mieszkańców.

Stało się też dzięki temu jasne, co można osiągnąć dzięki silniejszym, szerszym i bardziej solidarnym ruchom oporu. Razem mogliśmy zapobiec wielu wypowiedzeniom umów najmu, zapobiec podwyżkom czynszów i udaremnić próby sprzedaży domów. Tylko dzięki naszym protestom doszło do rekomunalizacji mieszkań, a lobby handlarzy nieruchomościami musi obawiać się wywłaszczenia. Nawet Senat musiał przyjąć kilka reform. Jednak ograniczona i dziurawa ochrona przed podwyżkami czynszów nam nie wystarcza! Musimy osiągnąć więcej! Wspólnie, zjednoczeni i samodzielnie zorganizowani!

Miastu rosnących czynszów, w którym do niewielkiej grupy należy to, czego wszyscy potrzebują, przeciwstawiamy spójność naszego ruchu, naszą różnorodność, naszą solidarność i naszą alternatywę.

Walczymy wspólnie o:

  • Radykalną zmianę kursu polityki mieszkaniowej
  • Uspołecznienie przestrzeni mieszkaniowej i własności ziemi!
  • Prawdziwie demokratyczny głos najemców i najemczyń i samorządność domów mieszkaniowych!
  • Koniec eksmisji!
  • Stawiajcie opór!

Przyjdź na demonstrację w dniu 28 marca 2020 o godzinie 13:00 na Potsdamer Platz. Tego dnia w XX miastach na całym świecie będą mieć miejsce demonstracje w ramach „Housing Action Day“. Dołącz do nas i weź udział w dniach akcji od 20 do 28 marca!

Razem przeciw wysiedleniom i szaleństwu czynszowemu! Mieszkanie jest prawem człowieka!