קול־קורא

מלכדים שורות מול השתוללות מחירי שכר הדירה
קריאה להפגנה בברלין, ה-28 במרץ 2020

בשנה החולפת כולנו נתקלנו במקרים של עליה במחירי שכר הדירה, של מודרניזציה, של פינוי, של תביעות מצד בעלי דירות פרטיים ושל הוצאת דיירים בכוח, או לחלופין אנו ממשיכים לחיות בחשש שמא נהיה אנחנו, שכנותינו או שכנינו, חנות הירקות השכונתית, בית הקולנוע החביב עלינו, גן הילדים או הבר המקומי, הבאים בתור. ההשתוללות במחירי שכר הדירה מקצינה את הפער החברתי בערינו ורומסת בהן כל דבר נחוץ ואהוב. נמאס לנו! אפשר שהדברים יתנהלו אחרת!

אי־צדק חברתי בתנאי המחיה והמגורים אינו חוק טבע אלא תוצאה של מסחור צרכינו הבסיסיים. כל עוד קרקע ואדמה הן קניין פרטי, תמשיך להתקיים פעילות ספקולטיבית בשווקי הנדל“ן סביב נכסים ריקים וסביב מחירי שכר הדירה המשתוללים – וזאת כמובן על חשבון הכיס שלנו!

לכן אנחנו לא רוצים עיר שהיא מודל עסקי, אלא עיר ששייכת לכולם – ללא הבדל ארץ מוצא, שפה וגיל, ושבה איש לא יאלץ לחיות ברחובות, במקלטי חירום או במחנות מגורים.

סולידריות ולכידות חברתית כנגד אי־צדק חברתי

אלא שלצד השתוללות מחירי שכר הדירה, גם מחאתנו הולכת ומתרחבת! באפריל האחרון מחאו בברלין לבדה 280 התארגנויות נגד דחיקת אוכלוסיות מחוץ לעיר, נגד פינוי דיירים בכוח ונגד מכירת החיסול של צרכינו האנושיים הבסיסיים. סך הכל נכחו בהפגנה יותר מ-40,000 איש!

מאז רבים מאיתנו ליכדו שורות ופועלים יחד במסגרת וועדי בתים ובמסגרות שכונתיות; נוסדו התארגנויות נוספות של שוכרי דירות ושל קבוצות „הזכות לעיר“ (Right to the city); נחסמו פינויים בכוח; אוכלסו בניינים ודירות שעמדו ריקים; נוסדו קבוצות דיור שיתופי בניהול עצמאי ועמותות חדשות ליצירת דיור בר השגה.

כעת עוצמת ההשפעה של התארגנות מחאתית חזקה, רחבת היקף, המאופיינת בסולידריות עם הזולת ברורה יותר מתמיד: יחד היה ביכולתנו למנוע מספר מסוים של ביטולי חוזי־שכירות, להדוף מספר מקרים של עליות בשכר הדירה ולעצור מספר עסקאות מכירה של בניני מגורים. בזכות המחאה שלנו לבדה לראשונה הוחזרו דירות לבעלות ציבורית, הלובי של חברות הנדל“ן מראה סימני חשש מפני חילוט נכסים והסנאט החליט על מספר רפורמות. אבל הגנה זעוטה מפני ג’נטריפיקציה מואצת ו“רשת הביטחון“ המחוררת שמציג חוק השכירות הברלינאי החדש, רחוקים מלספק מענה ראוי! אנו ממשיכים הלאה. נחושים, מאורגנים במסגרות עצמאיות, ומאוחדים!

כנגד עיר שהיא „גן עדן למשקיעים“ עם מחירי שכר דירה שרק הולכים ומתייקרים, עיר שבה הדבר שלו כולם זקוקים שייך למעטים, אנו מבקשים להציג תפיסה אחרת של לכידות חברתית, גיוון חברתי וסולידריות עם הזולת.

חד אנחנו נאבקים למעןי:

●        שינוי רדיקלי במדיניות שוק הדיור!
●        העברת חללי מגורים לבעלות ציבורית וחילוט נדל“ן!
●        שיתוף אמיתי ודמוקרטי של שוכרות ושוכרי דירות במסגרות של ניהול עצמאי של בנייני המגורים!
●        הפסקת דחיקת אוכלוסיות מחוץ לעיר!
●        אי־הפללה בגין סרבנות קולקטיבית לתשלום שכר דירה, אכלוס חללי מגורים ריקים וביטול חוק הסנאט שמתיר פינוי חללים ריקים שיושבו בהתראה של 24 שעות בלבד (ה-‚Berliner Linie‘)!

צאו להפגין!

הצטרפו אלינו להפגנה שתתקיים ב-28 מרץ 2020 בשעה 13:00 בפוטסדמר פלאץ (Potsdamer Platz). תחת הסלוגן „Housing Action Day“ יתקיימו במקביל הפגנות ב-XX ערים שונות. לכדו שורות וקחו חלק בשבוע המחאה החל בין ה-20 למרץ וה-28 למרץ!

יחד נגד דחיקת אוכלוסיות מחוץ לעיר ונגד השתוללות מחירי שכר הדירה!
קורת־גג היא זכות־אדם בסיסית!